W sensie filmowego języka „War for the Planet of the Apes” jest najbardziej tradycyjnym blockbusterem sezonu. Matt Reeves wielbi klasykę, chętniej z niej czerpiąc, niż jej hołdując.

Gdy już oswajamy się z myślą, że „War…” jest wcieleniem westernu, ale jeszcze nie przyjdzie nam do głowy, że to pełnokrwiste kino wojenne, Reeves wplata w historię Caesara obrazy i emocje z eposów Davida Leana – w szczególności „Lawrence of Arabia”, „The Bridge on the River Kwai” i „A Passage to India”. Rozumiejąc istotę Leanowskiego kina, swój film modeluje na jego podobieństwo, zgrabnie krążąc między makro (wielkie przestrzenie, wielka podróż) a mikro (konflikt, emocje). „War…” to najbardziej „klasyczny” blockbuster od lat: jego matrycą jest Lean, ale całość zadrukowana jest kanonem wielkiego kina amerykańskiego – Fordem, Wylerem, Kubrickiem, Stone’em, Coppolą i wieloma innymi.

To bardzo stosowne: wszystko, co u nich zobaczyliśmy, wszystko, czego ich kino nauczyło nas o kondycji człowieczej, konflikcie i przeznaczeniu, prowadzi do tego miejsca, do tej konkretnej fabuły – zderzenia ostatnich małp z ostatnimi ludźmi, w walce o zachowanie człowieczeństwa, gdzieś na zgliszczach cywilizacji. Reżysera łatwo byłoby skrytykować: jakością „War…” jest przecież jakość filmów, z których ten czerpie – wszystko (WSZYSTKO!), co tu oglądamy jest wersją czegoś, co już wcześniej widzieliśmy. Reeves nie ma własnego stylu, widać to zwłaszcza na tle najbardziej opętanych stylem blockbusterów roku – „Dunkirk” i „Baby Driver”. Ale jednocześnie go nie potrzebuje: jako specjalista od historii już opowiedzianych („Cloverfield”, „Let Me In” i „Dawn of the Planet of the Apes”) wie, że istotą celu jest wiodąca do niego droga.

Rozwiązanie wątku Pułkownika (Woody Harrelson), postaci wzorowanej na psychotycznym pułkowniku Kurtzu z „Apocalypse Now”, dobitnie to unaocznia. To nie tylko najbardziej nietypowa, antykulminacyjna konfrontacja „dobrego” ze „złym” od dawna, ale też wymowna i trafiona miniatura konfliktu zarysowanego w całej trylogii.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *