Now Reading
Billy Drago (1945-2019)

Billy Drago (1945-2019)

Jego niezwykła, jaszczurcza uroda predestynowała go do grania postaci nikczemnych, zepsutych. Tą najbardziej znaną pozostaje egzekutor Frank Nitti z „The Untouchables” De Palmy: w nieodłącznym białym garniturze, z jadowitym spojrzeniem ukrytym za trupią twarzą, samą swoją obecnością siał niepokój.

Ale występ u De Palmy z jakiegoś powodu nie przyniósł mu należytego przełomu. Drago to przede wszystkim gatunkowa obskura: „Cyborg 2”, „Dark Before Dawn”, „Secret Games”, „Diplomatic Immunity”, „Martial Law II”, „Death Ring”, „Deadly Heroes”, i wiele, wiele innych. Większość tych filmów zaczęła i skończyła swój żywot na kasetach VHS i tylko czasem trafiało mu się coś, co przetrwało w masowej pamięci do dzisiaj: „Pale Rider” Eastwooda, VHS-owa klasyka z Chuckiem Norrisem: „Invasion U.S.A.”, „Hero and the Terror”, „The Delta Force 2”. Ze współczesnych rzeczy warto wspomnieć remake „The Hills Have Eyes” i czwartą część „Tremors”.

Jego twarz przykuwała uwagę, ale niewielu potrafiło zrobić użytek z czającej się za nią tajemnicy. O niezrealizowanym potencjalne Drago mówią dwie nieoczywiste role ze schyłku kariery, łączące aurę drapieżnika z ulotną, nieokreśloną tęsknotą: w „Mysterious Skin” Grega Arakiego, gdzie zagrał samotnego, umierającego na AIDS pedofila; i „Imprint” Takashiego Miike, gdzie wcielił się w XIX-wiecznego dziennikarza poszukującego dawnej kochanki.

Na zdjęciu: Drago na planie „The Untouchables”, 1987

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 POP GLITCH. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.